آفت چیست ؟

آفت چیست ؟

  • آفت عود کننده :

تعریف : زخمهای عود کننده بطور معمول در دوران طفولیت تا بلوغ ظاهر می شوند و بهبودی آن حدود ۱ تا ۴ هفته طول می کشد. زخم آفت  گرد یا بیضی بوده و یک حاشیه قرمز رنگ با مرکز زرد یا خاکستری دارد

 

عوامل ایجاد کننده :

علت واقعی این بیماری هنوز ناشناخته است . سابقه خانوادگی در یک سوم بیماران دیده می شود . در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران اختلالاتی مانند کمبود آهن یا فولیک اسید یا ویتامین B۱۲ دارند . عواملی مانند هیجانات روحی ، ضربه ، قاعدگی ، حساسیتهای غذایی در ایجاد این بیماری مؤثرند. این بیماری همچنین در ایدز و بندرت در کودکان همراه با گلو درد و تب بعضی از بیماریهای دیگر دیده می شود . با گذشت سن شدت بیماری کاهش و یا بهبود می یابد و تا کنون عامل عفونی برای این بیماری کشف نشده است .

 

علائم بالینی :

آفت یا یک بیماری شایع بوده و تا ۲۰ درصد جمعیت را مبتلا می سازد. در افرادی که سطح اقتصادی و اجتماعی بالاتری دارند شایعتر است و چند فرم عمده دارد :

 

۱) فرم مینور ( کوچک ) که حدود ۸۰ درصد موارد را شامل می شود . این فرم عمدتا در گروه سنی ۱۰ تا ۴۰ سال دیده شده و ناراحتی مختلفی ایجاد می نماید . زخمهایی بین ۲ تا ۴ میلیمتر در لبها ، گونه ها ، کف دهان و زیر زبان ایجاد می شود . این زخمها در لثه ها ، کام و روی زبان شایع نیستند. تعداد زخمها در یک زمان معمولا کم بوده و بین ۱ تا ۶ عدد متغیر است . ضایعات طی ۷ تا ۱۰ روز بهبود یافته ولی با فواصل نامنظمی ممکن است عود کند.

زخمها معمولا گرد و یا بیضی بوده ولی ممکن است خطی باشند . رنگ زخم ابتدا زرد رنگ بوده ولی بتدریج خاکستری می شود . حاشیه زخم ملتهب و قرمز رنگ است و بهبودی بدون جوشگاه صورت می پذیرد .

 

۲) فرم ماژور ( بزرگ ) حدود ۱۰ درصد موارد را شامل می شود . این زخمها بزرگتر بوده ، عود بیشتری داشته ، مدت بیشتری باقی می ماندو از نوع مینور دردناکتر می باشد. اندازه آنها ممکن است از یک سانتی متر هم بزرگتر شده و در هر جای دهان حتی روی زبان و کام نیز دیده شوند ، تعداد آنها کم ( معمولا ۱ تا ۶ عدد ) و طی ۱۰ تا ۴۰ روز بهبود می یابند. بهبودی آنها می تواند با بجا گذاشتن جوشگاه باشد.

 

۳) فرم شبه تبخال : این فرم در سنین کمی بالاتر از فرمهای قبلی دیده شده در خانمها شایعتر است. این فرم بشدت دردناک بوده و آنقدر فرم عود کم است که زخم تقریبا بطور مداوم وجود دارد .

این فرم با ایجاد تاولهای ریز شروع می شود که سریعا تبدیل به زخمهای کوچک (۲ میلیمتری ) می شوند . این ضایعات در هر جای دهان ممکن است باشند . این زخمها بزرگتر شده و به یکدیگر می پیوندند تا یک زخم بزرگ که طی ۱۰ روز یا بیشتر بهبود می یابد تشکیل شود . شباهت ظاهری این فرم آفت به تبخال ، فرم شبه تبخال نام گرفته است ، ولی دلیلی بر دخالت وبروس تبخال در این بیماری وجود ندارد .

 

آفت چیست

  • پیش آگاهی :

در عمده بیماران بیماری با گذشت عمر بهبود یافته یا دفعات عود کم می شود . در صورتی که در یک فرد بالغ آفت شروع یا تشدید شود بایستی به یک عامل زمینه ای مشکوک شویم .

 

  • درمان :

ابتدا بایستی بیماریهایی که آفت معمولا به همراه آنها دیده می شود یا عوامل مستعد کننده عمومی برای ایجاد آفت رد شوند . درمان همیشه رضایت بخش نیست ولی رعایت بهداشت دهان و استفاده از دهان شویه تتراسایکلین ، می تواند به بهبودی بیمار کمک نمایید و در صورتی که ارتباط با یک ماده غذایی ( مثل گردو و پسته و ..) دیده می شود بایستی آن ماده غذایی از رژیم غذایی بیمار حذف شود .

آفت چیست