آنچه درباره مسواک و جا مسواکی نمیدانید

آنچه درباره مسواک و جا مسواکی نمیدانید

حسابی خوابتان می آید و می خواهید بخوابید ولی یک کار باقی مانده است :

هنوز مسواک نزده اید!
با بی حوصلگی به دست شویی میروید خمیر دندان را روی مسواک می گذارید و به جلوی تلویزیون برمیگردید در حالی که غرق تماشای آخرین صحنه های فیلم هستید، دندانهایتان را تند مسواک میزنید. فکر می کنم یک دقیقه هم نمی شود، ولی آیا مسواک زدن اثری هم دارد؟ ..

اگر از شما سوال کنند کدام قسمت از دندان هایتان را مسواک زده اید، جوابی ندارید چون در حالی که غرق تماشای آخر فیلم بودید، مثل هر شب به صورت خودکار، در کوتاه ترین زمان ممکن دندان هایتان را مسواک زده اید. یک لحظه صبر کنید، حتما قبول دارید شما همین یک دست دندان را دارید اگر هر یک از آنها را از دست بدهید، دندان تازه ای به جای آن رویش نخواهد کرد و باید تا آخر عمر با جای خالی آن کنار بیایید. از همین امشب با دندان هایتان مهربان تر باشید. لحظاتی را فقط به مسواک زدن اختصاص دهید. جلوی آینه بایستید و با این روش جدید دندان هایتان را مسواک بزنید

• مسواک زدن از یک تا چهار
همیشه عادت کرده ایم از سطح جونده یا سطح «لبی گونه ای» دندان مسواک زدن را شروع کنیم بنابراین بیشتر اوقات وقتی نوبت به سطح ، دندان ها می رسد، یا دستمان خسته شده است و یا مسواک زدن این سطح از دندان ها را از قلم می اندازیم بنابراین از امشب به بعد، اول سطح زبانی دندانها، بعد سطح جونده و آخر از همه سطح گونهای دندان هایتان را مسواک بزنید.
هنگامی که سطح جونده را مسواک میزنید، موهای مسواک را مثل برس روی این سطح نکشید. این کار نه تنها موجب سایش سطح دندانها می شود بلکه عمق شیارهای سطح دندان را نیز پاک نخواهد کرد.

روش درست آن است که موهای مسواک را روی سطح جونده دندانها قرار دهید و مسواک را فقط در جای خود لرزش دهید. به این ترتیب عمق شیارها که محل اولیه ایجاد پوسیدگی است، پاک خواهد شد. پشت دندان های جلویی و پشت آخرین دندان های موجود در هر قوس فکی که معمولا دندانهای عقل هستند، سرزمین های فراموش شده دهان شما می باشند که مسواک کمتر به این سرزمین ها پا میگذارد. برای پاک کردن این سطوح، مسواکتان را به صورت عمودی گرفته و یک زاویه ۴۵ درجه به آن بدهید.
در این وضعیت موهای مسواک به این سطوح رسیده و می تواند کاملا این سطوح را پاک کند. از همین امشب برای مسواک زدن از این روش جدید استفاده کنید.

• ناگفته های جا مسواکی

شما مسواکتان را کجا نگه می دارید؟
در جا مسواکی کنار دستشویی و یا در یک لیوان روی میز آرایشتان؟
تا به حال فکر کرده اید بهترین جا برای نگهداری مسواک کجا است؟
بد نیست بدانید جامسواکی کنار دستشویی اصلا محل مناسبی برای قرار دادن مسواک نیست چون شما از توالت خارج می شوید و دست هایتان را در دستشویی می شویید، کاسه دستشویی آغشته به تعداد زیادی میکروب خواهد شد میکروب ها با فشار آب در فضای دستشویی پخش می شوند و روی مسواک ها می نشینند.

شما با وارد کردن مسواک به دهانتان میکروب های ویژه روده‌ای را وارد دهان و دستگاه گوارشتان خواهید کرد. توصیه ما این است که برای دستشویی تان یک کابینت مخصوص نگهداری مسواک بخرید و مسواک ها را درون این کابینت در بسته نگهداری کنید.
اگر تغییر دکوراسیون برایتان دشوار است، حداقل یک کاور مسواک برای هر کدام از مسواک هایتان بخرید و سر مسواک ها را درون این درپوش ها نگهداری کنید.

_ راهنمای خرید مسواک :

_سایز سر مسواک را متناسب با اندازه دهان خود انتخاب کنید. مسواک مناسب باید به شما امکان دسترسی به بیشترین سطح از دندان را بدهد و شما بتوانید آن را به راحتی به دندانهای عقبی برسانید و آنها را خوب تمیز کنید.
سلیقه و نظر شما مهم است.
_مسواکی را انتخاب کنید که با آن راحت باشید و با سهولت بتوانید با آن دندان هایتان را بشویید.سعی کنید با مسواکتان احساس خوبی داشته باشید.
_در صورتی که تحلیل لثه دارید و یا دندان های شما به آب سرد و گرم حساس است، از مسواک های فوق نرم (سوپرسافت با اکستراسد استفاده کنید.
_دسته مسواک باید به گونه ای باشد که به راحتی در دست شما قرار گیرد. دسته مسواک هرچه حجیم تر باشد، راحت تر در کف دست قرار می گیرد و در نتیجه کنترل بهتری در مسواک زدن خواهیم داشت.
_زاویه بین دسته و سر مسواک باید کم باشد، یعنی دسته با شیب ملایمی به سر مسواک ختم شود.

برخی کارخانجات تولید کننده مسواک، مدعی هستند که به دلیل ایجاد تغییراتی اندک در نحوه قرارگیری، طول، سختی و نحوه قرار گرفتن، دارای بهترین طراحی هستند و طرح جدید مسواک ارایه شده آنها، بهترین کارایی را دارد. اگرچه ادعا می شود بعضی از انواع مسواک های جدید، پلاک میکروبی را بهتر برمی دارند ولی در کاربرد عملی و تحقیقات، نشان داده شده است که هیچ یک برتری مشخصی بر دیگری ندارند و هیچ مسواکی قادر نیست همه پلاکها را بردارد.
به نظر دندانپزشکان، روش مسواک زدن صحیح مهمتر از نوع مسواک است.

_مسواک شما باید دارای سر کوتاه، الیاف نایلونی با نوک گرد و نرم یا متوسط باشد. سر الیاف و موهای مسواک در صورتی که گرد باشد مسواک زدن لثه را کمتر تحریک خواهد کرد و احتمال آسیب لثه کاهش می یابد._ یک مسواک خوب آن است که بعد از مدتی استفاده، پرزهای آن بخش و پلا نشود. شاید بگویید که همه مسواک ها بعد از مدتی اینگونه می شوند اما مسواک اگر خوب باشد به جای اینکه در مدت دو هفته خراب شود چند ماه بدون اینکه پرزهایش مشکلی پیدا کنند، کار میکند.
واقعیت این است که تمیز کردن دندان ها وقتی امکان دارد که پرزهای مسواک خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده باشند.

آنچه درباره مسواک و جا مسواکی نمیدانید