روکش دندان یا کراون چیست؟

روکش دندان دقیقا به شکل تاج دندان است و روی دندان پوسیده، آسیب دیده و تراش خورده قرار می گیرد و روی دندان را می پوشاند تا شکل، اندازه و استحکام آن را ترمیم کند و ظاهر آن را بهبود ببخشد. روکش ها از مواد مختلفی ساخته می شوند. اغلب روکش ها دارای دو بخش فلزی و سرامیکی هستند. بخش فلزی در زیر سرامیک قرار دارد و جهت استحکام بیشتر بعنوان شاسی یا فریم کاربرد دارد. دسته دیگر از روکش ها تماما از جنس سرامیک هایی تقویت شده ای مانند زیرکونیا هستند و دیگر از فریم فلزی با رنگ تیره خبری نیست. روکش های تمام سرامیک روز به روز در حال بهبود و توسعه هستند.

در تکنولوژی جدید روکش دندان ، پس از اینکه قالبگیری انجام می شود بوسیله اسکنرهای سه بعدی تصویربرداری می شوند و توسط نرم افزارهای کامپیوتری طراحی روکش انجام می گیرد. سپس داده های آن به دستگاهی که توان تولید روکش را دارد منتقل شده و روکش مورد نظر در دستگاه ساخته می شود. این نوع از روکش های کامپیوتری نیز از جنس تمام سرامیک هستند. دقت، زیبایی و سرعت ساخت از ویژگی های بارز این نوع روکش است.

فلزهای مورد استفاده در روکش دندان شامل آلیاژ فلزات قیمتی مانند طلا یا پالادیم و یا آلیاژ فلزات غیر قیمتی مانند کروم و کبالت است.
روکش دندان رزینی نسبت به انواع دیگر روکش ها قیمت ارزان تری دارند. با این حال، در طول زمان فرسوده می شود و نسبت به روکش های ساخته شده از جنس تمام سرامیک و یا سرامیک و فلز ضعیف تر هستند.