۷ سوالی که درباره حساسیت دندانی می پرسند

۷ سوالی که درباره حساسیت دندانی می پرسند

  • چه کار کنیم که دندان هایمان حساس نشوند؟

بهترین روش این است که شرایطی را که باعث حساس شدن دندان ها میشوند، در دهان از بین ببریم. باید با رعایت بهداشت دهان، روزی 3بار مسواک زدن و استفاده از دهان شویه فلوراید و مراجعه منظم به دندانپزشک از پوسیدگی دندان ها و تحلیل لثه جلوگیری کنیم. اگر قروچه دارید و یا دندان هایتان را روی هم فشار می دهید، باید با ورزش فکی و کم کردن استرس های روزانه، این فشارها را از روی دندانها کم کنید. گاهی دندانپزشک برایتان یک محافظ شبانه شفاف (نایت گارد) می سازد که به کاهش فشار دندان قروچه کمک می کند. بیماران باید روش درست مسواک زدن را از دندانپزشکان بیاموزند.

 

  • اگر با این مراقبت های خانگی، حساسیت دندان ها کاهش پیدا نکرد چه کنیم؟

در این صورت باید در مطب دندانپزشکی، محلولهای حساسیت زدا روی دندان ها مالیده شود و فلوراید با غلظت بالا روی سطوح دندانی قرار میگیرد .اگر همچنان حساسیت باقی بود، دندانپزشک با مواد هم رنگ دندان، نواحی که باعث حساسیت دندان می شوند را ترمیم می کند. فلوراید و حساسیت زدا، دهانه لوله های عاجی را مسدود می کنند و با جلوگیری از حرکت مایع درون این لوله ها، مانع تحریک انتهای اعصاب دندان و حساسیت می شوند.

 

  • آیا همه بیماران با این روشها، حساسیت دندانی شان برطرف می شود؟

آستانه درد در افراد مختلف، متفاوت است. بعضی ها آستانه درد پایینی دارند و به آسانی دندان هایشان حساس می شود. در این افراد درمان های پیشرفته تر دندانپزشکی برای رفع حساسیت انجام شود.

 

  • این روزها، خمیر دندان های ضد حساسیت را در تبلیغات زیاد می بینیم. این خمیردندان ها در رفع حساسیت دندانی مفیدند؟

این خمیر دندان ها مفیدند، به شرط آنکه حساسیت دندانی بیمار، خیلی پیشرفته نباشد. این خمیر دندان ها در حساسیت های متوسط می توانند باعث کاهش حساسیت دندانی شوند. روزی دو مرتبه، به مدت دو هفته باید استفاده شوند. مطالعات نشان می دهند که اگر بیمار 5 هفته پس از یک دوره مصرف، خمیر دندان ضد حساسیت را کنار بگذارد، حساسیت دندانی دوباره باز خواهد گشت بنابراین برای دستیابی به نتایج مطلوب، باید به طور منظم و پیوسته استفاده شوند.

 

  • لیزر چه طور در درمان حساسیت دندانی موثر است؟

جدیدا آن را برای رفع حساسیت دندانی توصیه می کنند. استفاده از لیزر برای رفع حساسیت دندانی، روش جدیدی است. لیزر با انعقاد پروتئین دهانه لوله های عاجی را می بندد و حساسیت را رفع می کند. لیزر در ایران بیشتر در مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی استفاده می شود.

 

 

 

  • بعضی از بیماران مسن همه دندان هایشان سایش پیدا کرده اند و به همین دلیل حساساند. استفاده از خمیردندان ضدحساسیت، میتواند درمان آن باشد؟

در اثر افزایش سن و رژیم غذایی خام و سخت، همه دندان ها سایش پیدا کرده و دندان ها دچار گودیها و فرورفتگی هایی می شوند که گاها حساس  می گردند. باید این ضایعات ترمیم شوند. بر اساس میزان سایش، دندانها ترمیم یا روکش می شوند.

 

  • گاهی وقتی دندان را با مواد ترمیمی نقره ای (آمالگام) ترمیم می کنیم، آن دندان ها با خوردن غذاهای سرد و گرم تیر می کشند و درد می گیرند با این حساس شدن دندان چه کنیم؟

حساسیت دندان پس از ترمیم با مواد نقره ای، اگر فقط به صورت حساسیت به سرما باشد، تا دو ماه طبیعی است و در طول این مدت این حساسیت ها باید به تدریج کمتر شوند و در نهایت برطرف گردند. اگر پس از دو ماه همچنان باقی بود، ترمیم باید تعویض شود.