دگزامتازون در دندانپزشی

درد جزء جدانشدنی بسیاری از درمان های دندان پزشکی است. معمولا دندان پزشکان برای تسکین درد بیماران، مسکن های خوراکی تجویز می کنند اما اگر درد با خوردن قرص مسکن التیام نیافت، تجویز بعدی آمپول دگزامتازون است…

وقتی دندان پزشکان تزریق این آمپول را به بیمار توصیه می کنند، برخی از آنها دچار تردید می شوند؛ چراکه دگزامتازون دارویی از خانواده کورتیکواستروئیدها (کورتون) است که در کنار آثار مثبتش ممکن است عوارضی هم برای برخی بیماران داشته باشد. آنچه می خوانید، مجموعه ای از سوال هایی است که ممکن است درباره مصرف دگزامتازون پس از درمان های دندان پزشکی در ذهن داشته باشید.

 

سوالات متداول در ارتباط با دگزامتازون

 

۱. آیا بعد از عصب کشی باید حتما دگزامتازون تزریق کنم؟

نه، دگزامتازون در موارد خاص و نادر بعد از درمان ریشه (عصب کشی) تجویز می شود و برای کنترل درد بعد از درمان ریشه، داروهای اصلی تجویزی، ضددردهای بدون نسخه مثل ایبوپروفن و استامینوفن و ترکیب های کدئین دار هستند.

۲. آیا دگزامتازون می تواند بدون مراجعه به دندان پزشک، دندان مرا درمان کند؟

نه، دگزامتازون برای درمان دندان کاری انجام نمی دهد و فقط علایم را تا مدت محدودی پنهان می کند و حتی در طولانی مدت باعث مشکلات بیشتری مانند ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و گسترش بیماری های عفونی هم می شود.

۳. دندان پزشکم برای من دگزامتازون تجویز کرده است. آیا ممکن است پوکی استخوان بگیرم؟

نگرانی از عوارض کورتون ها مانند پوکی استخوان، گسترش عفونت ها و… در دوزهای معمول که دندان پزشکان در شرایط خاص تجویز می کنند، حداقل است و تقریبا می شود گفت نگرانی ای در این مورد وجود ندارد.

۴. آیا با وجود کورتونی که دندان پزشک برایم تجویز کرده باید حتما آنتی بیوتیک بخورم؟

نه، در افراد سالم نیازی به مصرف آنتی بیوتیک به همراه کورتون در درمان های دندان پزشکی وجود ندارد.

۵. من ورزشکار حرفه ای هستم و قرار است تست دوپینگ بدهم. دندان پزشکم برایم دگزامتازون تجویز کرده است. ممکن است تست دوپینگم مثبت شود؟

بله. دگزامتازون می تواند قند خون را افزایش دهد و مصرف آن دوپینگ محسوب می شود.

۶. آیا در دوران بارداری مصرف دگزامتازون ممنوع است؟

نه. مصرف هر نوع دارو در دوران بارداری باید با مشورت پزشک معالج باشد. دگزامتازون جزو داروهای گروه C در بارداری است و مصرف آن در شرایط عادی توصیه نمی شود ولی در شرایط خاص با تشخیص پزشک معالج، مصرف آن ممنوع نیست.

۷. آیا دگزامتازون می تواند مرا چاق کند؟

عوارض طولانی مدت مصرف کورتون ها افزیش وزن و علایم شبیه نشانگان کوشینگ است. ولی چاقی ناشی کورتون ها متناسب نیست و تجمع بافت ها در نواحی خاصی روی می دهد و چاقی بدریختی به شمار می رود. همچنین پوکی استخوان هم همراه با این حالت دیده می شود. ولی در دوزهای اندک دندان پزشکی، نباید نگران چنین عوارضی بود.

۸. دندان پزشک برای درمان درد شدید بعد از عصب کشی “دگزا متازون” را پای ریشه دندانم تزریق کرد. آیا کار درستی کرده است؟

بله، در شرایط خاص، تجویز موضعی کورتون ها در مجاورت ریشه دندان، بعد از بی حسی در کتاب های مرجع ذکر شده است بنابراین کار اشتباهی نیست.

۹. آیا در مواقع دندان درد می توانم از داروخانه “دگزا متازون” تهیه و مصرف کنم؟

نه، دگزامتازون عوارض متعددی دارد و درمان درد دندان نیست. اگرچه علایم را می تواند به مدت محدود کمتر کند ولی در نهایت علت درد شما باقی می ماند که تنها راه درمان آن، مراجعه به دندان پزشک است. مصرف خودسرانه دگزامتازون سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و عوارض جانبی متعددی دارد و چون درمان قطعی دندان انجام نمی شود و به تعویق می افتد، اوضاع شما و دندانتان وخیم تر خواهد شد. ضمن اینکه فروش آمپول دگزامتازون بدون نسخه ممنوع است.